szukamy
błądzimy
mylimy się
walczymy
i znowu szukamy
logo FWG Projekt Rozdroża Wolności funkcjonuje
w ramach działań Fundacji Wspólnota Gdańska

Idea


WOLNOŚĆ - ideał, ku któremu ciągle dążymy, ciągle błądzimy i choć sądzimy, że się do niego zbliżamy, okazuje się, że wciąż jesteśmy od niego bardzo daleko.

WOLNOŚĆ - rozumiana przez każdego nieco inaczej. Trudno objąć jej wszystkie znaczenia.

WOLNOŚĆ - Do czegoś? Od czegoś?

W obecnych czasach „wolność” nabiera nowych znaczeń. Gdzie są jej granice, kiedy stajemy na rozdrożu, krzyżując naszą wolność z cudzą?

Jak się na takim rozdrożu zachować, nie wyrzekając się siebie ani nie niszcząc cudzej przestrzeni. Czy możliwy jest dialog na rozdrożu?

W Polsce, w 1980 roku, ponad dwudziestomilionowy ruch społeczny obalił socjalizm. Polska odzyskała niepodległość po 50 latach zniewolenia komunistycznego.

Był to ewenement w skali świata i przykład dla wielu innych narodów. Dowód na to, że dążenie do wolności nie musi wiązać się z walką zbrojną pociągającą za sobą ludzkie tragedie i tysiące ofiar śmiertelnych.

Legenda ruchu Solidarność i charyzmatyczna postać jego przywódcy Lecha Wałęsy w dalszym ciągu są inspiracją dla wielu narodów w ich walce o swobody demokratyczne.

Także w społeczeństwach demokratycznych problem wolności jest dalej aktualny. Wciąż nierozwiązane są problemy nierówności społecznej, biedy, swobód seksualnych, wzajemnego poszanowania wyznawców różnych religii i tolerancji dla inności naszych sąsiadów. Nadal nie ma recepty na dobrą politykę wobec uchodźców i migrantów napływających masowo z południowej części globu do Europy i Stanów Zjednoczonych.

Organizacja Festiwalu Form Przestrzennych inspirowanych ideą wolności w Gdańsku - mieście, w którym miały miejsce najważniejsze europejskie wydarzenia historyczne XX wieku ma znaczenie symboliczne. To działo się tutaj: wybuch II wojny światowej, strajki w Stoczni Gdańskiej i powstanie ruchu Solidarność inicjujące ciąg zdarzeń prowadzący do upadku komunizmu w Europie Centralnej i Wschodniej.

Festiwal Form Przestrzennych Rozdroża Wolności obejmuje międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną i instalację artystyczną, realizację wybranych projektów w przestrzeni publicznej Gdańska oraz seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej. Co roku na konkurs nadsyłanych jest kilkadziesiąt projektów od artystów z całego świata.

Konkurs ogłaszany jest zimą, a na wiosnę Rada Artystyczna* wybiera najlepsze projekty i rekomenduje je do realizacji. Kulminacja Rozdroży Wolności następuje jesienią.

Rezultatem 6 edycji projektu jest kilkanaście form przestrzennych, z których większość istnieje i na stałe wtopiła się w miejski krajobraz.

Aktualne lokalizacje konkursowych form przestrzennych:

Park Nadmorski im. R. Reagana w Gdańsku

2011, Nagłaśniacz myśli, Jerzy Dobrzański

2011, Łuk wolności, Noe Alvarez Godoy, Meksyk

2012, Powiew wolności, Jerzy Dobrzański

2013, Tajnie/Jawnie, Wojciech Gołębiowski, Jerzy Lipczyński

2013, You Can’t Take Me I’m Free, Majid Hadgighi, Iran

2013, Rozpakowanie, Jan Tutaj

2014, Kadr wolności, Piotr Wesołowski

2014, Wave, Agnieszka Wach

2015, Like Freedom, Juriana Jur

2015, Słodka jak cukierek, Mariusz Dydo

2016, Rozluźnienie, Kacper Wereski

 

Nasyp przy węźle Kliniczna w Gdańsku

2012, FreeDOM, Emilia Kalkowska-Marszałek

 

Fasada Galerii Sztuki Warzywniak, ul. Opata J. Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa

2014, Tu można marzyć, Emilia Kalkowska-Marszałek (tymczasowo usunięta do jesieni 2017)

 

*W kolejnych latach jej członkami byli m.in. Eulalia Domanowska Dyrektor, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Jarosław Pajek, kurator Wystaw i Zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, prof. Katarzyna Józefowicz, rektor Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Mirosław Duchowski, dyrektor Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Jadwiga Charzyńska, Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, prof. Janina Rudnicka, Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Marta Wróblewska, kurator Gdańskiej Galerii Miejskiej, Małgorzata Kolesińska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.